Madisonville track teams place second

Posted

The Madisonville track team competed at the Dogwood Relays in Palestine on Thursday and both varsity squads garnered second place finishes.

The district meet, which will also be held in Palestine, takes place on April 10-11. The varsity results from the Dogwood Relays on Thursday are listed below:

Women’s 100 M Dash: Monique Berry (Second, 12.81); Mitzi Holiday (Fifth, 13.39); Jyah Burns (13.95)

Women’s 200 M Dash: Garlaneshia Gilbert (Second, 26.45); Kenndie Moffett (Sixth, 28.10); Raegan Olvera (Ninth, 28.74);

Women’s 400 M Dash: Amaya Scott (Ninth, 1:11.65); Khyra Cooper (Tenth, 1:12.41)

Women’s 800 M Run: Teliyah Matthews (Sixth, 2:49.24)

Women’s 1600 M Run: Madi Caperton (Second, 5:50.13)

Women’s 3200 M Run: Madi Caperton (Second, 13:28.24); Grace Williamson (Fourth, 13:39.55)

Women’s 100 M Hurdles: Chloe Olvera (First, 16.71); Sidnie Smith (Fourth, 17.57); Haley Fleck (Eighth, 18.26)

Women’s 300 M Hurdles: Chloe Olvera (Sixth, 52.48); Haley Fleck (11th, 56.80)

Women’s 4x100 M Relay: Mitzi Holiday, Kenndie Moffett, Monique Berry, Garlaneshia Gilbert (First, 48.81)

Women’s 4x200 M Relay: Monique Berry, Kenndie Moffett, Raegan Olvera, Garlaneshia Gilbert (First, 1:46.22)

Women’s High Jump: Khyra Cooper (Second, J5-00.00), Daiona Johnson (Eighth, 4-06.00)

Women’s Pole Vault: Sidnie Smith (Fourth, J8-06.00)

Women’s Long Jump: Kenndie Moffett (Second, 17-05.00), Garlaneshia Gilbert (Fourth, 15-11.00); Daiona Johnson (Eighth, 15-04.50)

Women’s Triple Jump: Kenndie Moffett (First, 35-08.00); Khyra Cooper (Second, 32-04.00)

Men’s 100 M Dash: Roderick Holiday (Fourth, 11.61); Uriel Willis (Eighth, 12.05); Tyrese Brown (12th, 12.41)

Men’s 200 M Dash: Gage Smith (Fourth, 23.91); Ronnie Mosley (Seventh, 24.95); Matthew Johnson (Ninth, 24.95)

Men’s 400 M Dash: Garrett Johnson (Second, 53.30); Marcus Dorman (Third, 53.55); Desmond Walls (Fifth, 55.06)

Men’s 110 M Hurdles: Reyshawn Moore (Fifth, 18.16); Marcos Lopez (Ninth, 19.80)

Men’s 300 M Hurdles: Reyshawn Moore (Second, 44.55); Marcos Lopez (Seventh, 47.13)

Men’s 4x100 M Relay: Uriel Willis, Donovan Young, Ronnie Mosley, Roderick Holiday (Third, 43.58)

Men’s 4x200 M Relay: Uriel Willis, Ronnie Mosley, Gage Smith, Donovan Young (Third, 1:34.72)

Men’s 4x400 M Relay: Marcus Dorman, Desmond Walls, Donovan Young, Garrett Johnson (First, 3:34.29)

Men’s Long Jump: Uriel Willis (Third, 19-06.00); Tyrese Brown (Fifth, 19-01.50); Gage Smith (Sixth, 19-00.50)

Men’s Triple Jump: Tyrese Brown (Second, 40-10.25)

Men’s Discus Throw: Brandon Larson (Third, 119-04.25)

Comments